Dell PowerEdge R360 Rack Server - Xeon E-2414 | 16 GB DDR5 | 480 GB SSD | Dual 700 W PSU | 3 Yr NBD
Request a Quotation
SKU
EMEA_PER360SPL3
R 50,059.99
Available on Backorder
Quick Overview
Base Configuration Details of EMEA_PER360SPL3
| Form Factor | |
|---|---|
| Form Factor | Rackmount |
| CPU Details | |
| CPU | Intel® Xeon® E-2414 2.6G, 4C/4T, 12M Cache, Turbo (55W) DDR5 |
| CPU - Max Qty | 1 |
| Installed CPU Cores | 4 |
| Memory Details | |
| Memory Installed | 16GB UDIMM at 5600MT/s ECC |
| Memory Slots - Max Qty | 4 |
| Hard Drive Details | |
| Hard Drives Installed | 480GB SSD SATA Read Intensive 6Gbps 512 2.5in Hot-plug AG Drive (in 3.5in Hybrid Carrier), 1 DWPD |
| Hard Drive Bays - Max Qty | 4 |
| Backplane | 3.5" Chassis with up to 4 Hot Plug Hard Drives, Front PERC 11 |
| Power Supply Details | |
| Power Supply | Dual (1+1) Fully Redundant, Hot-plug PSU, 700W MM HLAC (200-240V Only, not for 100-120V) |
| Power Supplies - Max Qty | 2 |
| Server Other Specifications | |
| Optical Drive Pre-Installed | Not Supplied |
| Raid Controller | Front PERC H355 Front Load |
| Network | On-Board Broadcom 5720 Dual Port 1Gb LOM |
| Management | iDRAC9 Basic 16G, Dell Connectivity Client Enabled |
| Warranty and Extras | |
| Warranty | 3 Year Basic / Next Business Day |
| Included with this Server | ReadyRails Sliding Rails Without Cable Management Arm |


