Dell PowerEdge T150 Tower Server - Xeon E-2314 | 16GB RAM | 480GB SSD | iDRAC9 | 300W PSU
Low Stock 2 left
Only 2 left
SKU
EMEA_PET150SPL5
R 30,356.00
Quick Overview
Base Configuration Details of EMEA_PET150SPL5
| Form Factor | |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| CPU Details | |
| CPU | Intel® Xeon® E-2314, 4 cores/4 threads, 8MB Cache, Turbo, 2.8 GHz base frequency, 65W TDP |
| CPU - Max Qty | 1 |
| Installed CPU Cores | 4 |
| Memory Details | |
| Memory Installed | 16GB DDR4 UDIMM, 3200MT/s, ECC |
| Memory Slots - Max Qty | 4 |
| Hard Drive Details | |
| Hard Drives Installed | 480GB SSD, SATA, Read Intensive, 6Gbps, 2.5" drive with 3.5" bracket |
| Hard Drive Bays - Max Qty | 4 |
| Backplane | 3.5" Tower Chassis with support for up to 4 Hard Drives (SAS/SATA) |
| Power Supply Details | |
| Power Supply | Single 300W power supply unit (optional redundancy not configured) |
| Power Supplies - Max Qty | 1 |
| Server Other Specifications | |
| Optical Drive Pre-Installed | Not Supplied |
| Raid Controller | PERC H355 Adapter, supporting RAID 0, 1, 5, 10 configurations |
| Network | On-board Broadcom 5720 Dual Port 1Gb Ethernet |
| Management | iDRAC9 Basic for remote server management |
| Warranty and Extras | |
| Warranty | 3 Year Basic / Next Business Day |


