HPE ProLiant DL380 Gen11 Intel Xeon-S 4514Y 16-Core 2.00GHz 30MB 64GB 2 x 32GB PC5-5600B RDIMM 2 x 2.4TB HDD 8 x Hot Plug 2.5in Small Form Factor x1 Tri-Mode Basic Carrier MR416i-o No Optical 2 x 1000W 3 Year Next Business Day Warranty
Request a Quotation
SKU
P77235-425
R 158,077.00
Available on Backorder
Quick Overview
HPE ProLiant DL380 Gen11 Intel Xeon-S 4514Y 16-Core (2.00GHz 30MB) 32GB (1 x 32GB) PC5-5600B RDIMM 12 x Hot Plug 3.5in Large Form Factor Low Profile MR416i-p No Optical 1000W 3 Year Next Business Day Warranty .
Base Configuration Details of P77235-425
| Form Factor | |
|---|---|
| Form Factor | Rackmount |
| CPU Details | |
| CPU | 1 x Intel Xeon-Silver 4514Y Processor for HPE |
| CPU - Max Qty | 2 |
| Installed CPU Cores | 16 |
| Memory Details | |
| Memory Installed | 64GB (2 x 32GB) 5600MHz RDIMM |
| Memory Slots - Max Qty | 16 |
| Hard Drive Details | |
| Hard Drives Installed | 2 x HPE 2.4TB SAS 12G Mission Critical 10K SFF (2.5in) Basic Carrier 3 Year Warranty 512e ISE HDD |
| Hard Drive Bays - Max Qty | 12 |
| Backplane | Hot Plug 2.5in Small Form Factor Basic Carrier (NVMe) |
| Power Supply Details | |
| Power Supply | 2 x HPE 1000W Flex Slot Titanium Hot Plug Power Supply Kit |
| Power Supplies - Max Qty | 2 |
| Server Other Specifications | |
| Optical Drive Pre-Installed | Not Supplied |
| Raid Controller | 1 x HPE MR416i-o Gen11 12G Tri-Mode Controller Kit |
| Network | HPE Ethernet 10Gb 2-port BASE-T BCM57416 Adapter |
| Management | HPE Integrated Lights-Out 6 (iLO 6) management processor |
| Warranty and Extras | |
| Warranty | 3 Year Basic / Next Business Day |


