HPE ProLiant DL385 Gen11 Server | AMD EPYC 9124 | 64GB | 2x 480GB SSD | 8x 2.5" SFF | 3Y NBD
Request a Quotation
SKU
P77245-425
R 173,052.00
Available on Backorder
Quick Overview
DL385 Gen11, EPYC 9124, 64GB, 2x 480GB SSD, 8x 2.5” SFF, 2x 1000W, 3Y NBD Warranty
Base Configuration Details of P77245-425
| Form Factor | |
|---|---|
| Form Factor | Rackmount |
| CPU Details | |
| CPU | 1 x AMD EPYC 9124 3.0GHz 16-Core 200W Processor Kit for HPE |
| CPU - Max Qty | 2 |
| Installed CPU Cores | 16 |
| Memory Details | |
| Memory Installed | 64GB (2 x 32GB) 4800MHz RDIMM |
| Memory Slots - Max Qty | 12 |
| Hard Drive Details | |
| Hard Drives Installed | 2 x HPE 480GB SATA 6G Read Intensive SFF (2.5in) Basic Carrier Multi Vendor SSD |
| Hard Drive Bays - Max Qty | 8 |
| Backplane | Hot Plug 2.5in Small Form Factor Basic Carrier (NVMe) |
| Power Supply Details | |
| Power Supply | 2 x HPE 1000W Flex Slot Titanium Hot Plug Power Supply Kit |
| Power Supplies - Max Qty | 2 |
| Server Other Specifications | |
| Optical Drive Pre-Installed | Not Supplied |
| Raid Controller | 1 x HPE MR408i-o Gen11 SPDM Storage Controller |
| Network | HPE Ethernet 10Gb 2-port BASE-T BCM57416 OCP3 Adapter |
| Management | HPE Integrated Lights-Out 6 (iLO 6) management processor (No Licence) / (Advanced) / No OneView or Insight Control |
| Warranty and Extras | |
| Warranty | 3 Year Basic / Next Business Day |


