HPE ProLiant MicroServer Gen11 Intel Gold G7400 Dual-Core 3.7GHz 6MB 16GB 1 x 16GB PC5 DDR5 4800MHz UDIMM 1TB 6G Non-Hot Plug 3.5in Intel VROC RAID No Optical 180W 1yr Next Business Day Warranty Smart Choice
Request a Quotation
SKU
P74439-425
R 23,561.00
Available on Backorder
Quick Overview
HPE ProLiant MicroServer Gen11 Intel Gold G7400 Dual-Core (3.7GHz 6MB) 16GB (1 x 16GB) PC5 DDR5 4800MHz UDIMM 1TB 6G Non-Hot Plug 3.5in Intel VROC RAID No Optical 180W 1yr Next Business Day Warranty (Smart Choice Purchase Program)
Base Configuration Details of P74439-425
| Form Factor | |
|---|---|
| Form Factor | Ultra micro tower |
| CPU Details | |
| CPU | 1 x Intel Pentium G7400 Dual-Core (3.70GHz 6MB) FIO CPU for HPE |
| CPU - Max Qty | 1 |
| Installed CPU Cores | 2 |
| Memory Details | |
| Memory Installed | 16GB (1 x 16GB) 4800MHz UDIMM |
| Memory Slots - Max Qty | 4 |
| Hard Drive Details | |
| Hard Drives Installed | 1 x HPE 1TB 6G 7.2k rpm SATA (3.5in) Non-Hot Plug Standard 1yr Warranty Hard Drive |
| Hard Drive Bays - Max Qty | 4 |
| Backplane | Non-Hot Plug 3.5in Hard Disk |
| Power Supply Details | |
| Power Supply | 1 x HPE MicroServer 180W External Power Adapter |
| Power Supplies - Max Qty | 1 |
| Server Other Specifications | |
| Optical Drive Pre-Installed | None |
| Raid Controller | 1 x Intel VROC SATA Software RAID |
| Network | Embedded Ethernet 4-port 1Gb Adapter |
| Management | (No Licence) / (Advanced) / No OneView or Insight Control |
| Warranty and Extras | |
| Warranty | 1Yr Basic Warranty - Next Business Day |


