HPE ProLiant ML110 Gen11 Intel Xeon-B 3508U 8-Core 2.1GHz 32GB RAM 2x 2TB HDD 4x LFF SATA 2x 1000W - 3Yr NBD Smart Choice
Request a Quotation
SKU
P71647-425
R 75,399.00
Available on Backorder
Quick Overview
HPE ProLiant ML110 Gen11 Intel Xeon-B 3508U 8-Core (2.10GHz 22.50MB) 32GB (1 x 32GB) PC5-5600B RDIMM 2 x 2TB 4 x Hot Plug 3.5in Large Form Factor Low Profile SATA No Optical 2 x 1000W 3 Year Next Business Day Warranty (Smart Choice Purchase Program) .
Base Configuration Details of P71647-425
| Form Factor | |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| CPU Details | |
| CPU | 1 x Intel Xeon-B 3508U CPU for HPE |
| CPU - Max Qty | 1 |
| Installed CPU Cores | 8 |
| Memory Details | |
| Memory Installed | 32GB (1 x 32GB) 5600MHz RDIMM |
| Memory Slots - Max Qty | 16 |
| Hard Drive Details | |
| Hard Drives Installed | 2 x HPE 2TB 6G 7.2K rpm HPL SATA LFF (3.5in) Low Profile MDL 1yr Warranty Digitally Signed Firmware HDD |
| Hard Drive Bays - Max Qty | 4 |
| Backplane | Hot Plug 3.5in Large Form Factor Low Profile |
| Power Supply Details | |
| Power Supply | 2 x HPE 1000W Flex Slot Titanium Hot Plug Power Supply Kit |
| Power Supplies - Max Qty | 2 |
| Server Other Specifications | |
| Optical Drive Pre-Installed | Not Supplied |
| Raid Controller | 1 x Intel VROC SATA Software RAID |
| Network | 2 x 1GbE Embedded BCM5720 |
| Management | HPE Integrated Lights-Out 6 (iLO 6) management processor (No Licence) / (Advanced) / No OneView or Insight Control |
| Warranty and Extras | |
| Warranty | 3 Year Basic / Next Business Day |


