HPE ProLiant ML30 Gen11 Intel Xeon E-2434 Quad-Core 3.4GHz 32GB RAM 2x 960GB SSD 3.5in LFF Intel VROC 800W - 3Yr NBD Smart Choice
Request a Quotation
SKU
P77232-425
R 86,113.00
Available on Backorder
Quick Overview
HPE ProLiant ML30 Gen11 Intel Xeon E-2434 Quad-Core (3.40GHz 12MB) 32GB (1 x 32GB) DDR5 4400B-E UDIMM 2 x 960GB SSD Hot Plug 3.5in Large Form Factor Intel VROC RAID No Optical 800W 3 Year Next Business Day Warranty (Smart Choice Purchase Program) .
Base Configuration Details of P77232-425
| Form Factor | |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| CPU Details | |
| CPU | 1 x Intel Xeon E-2434 Quad-Core (3.40GHz 8MB) FIO CPU for HPE |
| CPU - Max Qty | 1 |
| Installed CPU Cores | 4 |
| Memory Details | |
| Memory Installed | 32GB (1 x 32GB) 4800MHz UDIMM |
| Memory Slots - Max Qty | 4 |
| Hard Drive Details | |
| Hard Drives Installed | 2 x HPE 960GB SATA 6G Read Intensive LFF (3.5in) Low Profile Carrier Value Multi Vendor SSD |
| Hard Drive Bays - Max Qty | 4 |
| Backplane | Hot Plug 3.5in Large Form Factor Low Profile |
| Power Supply Details | |
| Power Supply | 1 x HPE 800W Flex Slot Titanium Hot Plug Low Halogen Power Supply Kit |
| Power Supplies - Max Qty | 2 |
| Server Other Specifications | |
| Optical Drive Pre-Installed | Not Supplied |
| Raid Controller | 1 x Intel VROC SATA Software RAID |
| Network | Embedded 1Gb 4-port BCM5719 |
| Management | HPE Integrated Lights-Out 6 (iLO 6) management processor |
| Warranty and Extras | |
| Warranty | 3 Year Basic / Next Business Day |


