HPE ProLiant ML30 Gen11 Intel Xeon E-2414 Quad-Core 2.60GHz 12MB 32GB 1 x 32GB DDR5 4800B-E UDIMM 2 x 1TB 4 x Non-Hot Plug 3.5in Large Form Factor Intel VROC RAID No Optical 350W 3 Year Next Business Day Warranty Smart Choice
Request a Quotation
SKU
P71385-425
R 54,003.00
Available on Backorder
Quick Overview
HPE ProLiant ML30 Gen11 Intel Xeon E-2414 Quad-Core (2.60GHz 12MB) 32GB (1 x 32GB) DDR5 4800B-E UDIMM 2 x 1TB 4 x Non-Hot Plug 3.5in Large Form Factor Intel VROC RAID No Optical 350W 3 Year Next Business Day Warranty (Smart Choice Purchase Program)
Base Configuration Details of P71385-425
| Form Factor | |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| CPU Details | |
| CPU | 1 x Intel Xeon E-2414 Quad-Core (2.60GHz 8MB) FIO CPU for HPE |
| CPU - Max Qty | 1 |
| Installed CPU Cores | 4 |
| Memory Details | |
| Memory Installed | 32GB (1 x 32GB) 4800MHz UDIMM |
| Memory Slots - Max Qty | 4 |
| Hard Drive Details | |
| Hard Drives Installed | 2 x HPE 1TB 6G 7.2k rpm SATA (3.5in) Non-Hot Plug Standard 1yr Warranty Hard Drive |
| Hard Drive Bays - Max Qty | 4 |
| Backplane | Non-Hot Plug 3.5in Hard Disk |
| Power Supply Details | |
| Power Supply | 1 x HPE ML30 Gen10 Plus 350W Platinum ATX Power Supply FIO Kit |
| Power Supplies - Max Qty | 1 |
| Server Other Specifications | |
| Optical Drive Pre-Installed | Not Supplied |
| Raid Controller | 1 x Intel VROC SATA Software RAID |
| Network | Embedded 1Gb 4-port BCM5719 |
| Management | HPE Integrated Lights-Out 6 (iLO 6) management processor (No Licence) / (Advanced) / No OneView or Insight Control |
| Warranty and Extras | |
| Warranty | 3 Year Basic / Next Business Day |


