HPE ProLiant ML350 Gen11 Tower Server - Xeon-G 5416S | 16-Core | 32GB DDR5 | 8× SFF | MR408i-o | 1000W PSU
Request a Quotation
SKU
P55954-421
R 276,378.01
Quick Overview
- Virtualization: Ideal for running 15–20 high-performance VMs thanks to the 16-core Xeon Gold and DDR5 memory.
- Database Server: The MR408i-o with 4GB cache makes this an excellent host for high-transaction SQL or Oracle databases.
- Enterprise Storage: Because of the "S" suffix CPU, this is a perfect head-end for a large software-defined storage (SDS) array.
Base Configuration Details of P55954-421
| Form Factor | |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| CPU Details | |
| CPU | 1 x Intel Xeon-G 5416S CPU for HPE |
| CPU - Max Qty | 2 |
| Installed CPU Cores | 16 |
| Memory Details | |
| Memory Installed | 32GB (1 x 32GB) 4800MHz RDIMM |
| Memory Slots - Max Qty | 16 |
| Hard Drive Details | |
| Hard Drives Installed | None |
| Hard Drive Bays - Max Qty | 8 |
| Backplane | Hot Plug 2.5in Small Form Factor Basic Carrier (NVMe) |
| Power Supply Details | |
| Power Supply | 1 x HPE 1000W Flex Slot Titanium Hot Plug Power Supply Kit |
| Power Supplies - Max Qty | 2 |
| Server Other Specifications | |
| Optical Drive Pre-Installed | Not Supplied |
| Raid Controller | 1 x HPE MR408i-o Gen11 SPDM Storage Controller |
| Network | Broadcom BCM5719 Ethernet 1Gb 4-port BASE-T OCP Adapter |
| Management | HPE Integrated Lights-Out 6 (iLO 6) management processor (No Licence) / (Advanced) / No OneView or Insight Control |
| Warranty and Extras | |
| Warranty | 3 Year Basic / Next Business Day |


