Lenovo ThinkSystem ST50 V3 Tower Server - Xeon E-2414 | 16GB RAM | 2× 960GB SSD | 500W PSU | 3-Year Warranty
Request a Quotation
SKU
7DF3A010EA
R 33,221.00
Available on Backorder
Quick Overview
ST50 V3: Xeon E-2414, 16GB, 2x960GB SSD, SW RAID, 500W PSU, 3-Year Warranty
Base Configuration Details of 7DF3A010EA
| Form Factor | |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| CPU Details | |
| CPU | Intel Xeon E-2414 (4 cores, 2.6GHz, 8MB Cache, 55W TDP) |
| CPU - Max Qty | 1 |
| Installed CPU Cores | 4 |
| Memory Details | |
| Memory Installed | 16GB DDR4 UDIMM (1 x 16GB module, ECC support) |
| Memory Slots - Max Qty | 4 |
| Hard Drive Details | |
| Hard Drives Installed | 2 x 960GB Micron 5400 Pro SSD |
| Hard Drive Bays - Max Qty | 4 |
| Backplane | Up to 4 x 3.5" or 2.5" drives supported (mix of HDD/SSD, depending on cage/backplane) |
| Power Supply Details | |
| Power Supply | 500W, 94% efficient, fixed (not hot-swap, not redundant) |
| Power Supplies - Max Qty | 1 |
| Server Other Specifications | |
| Optical Drive Pre-Installed | None |
| Raid Controller | Software RAID (supports RAID 0/1/5/10 with Intel RST) |
| Network | 1 x Gigabit Ethernet port (Intel I219-LM) |
| Warranty and Extras | |
| Warranty | 3 Year Basic / Next Business Day |


