Lenovo ThinkSystem SR250 V3 Rack Server - Xeon E-2468, 32GB DDR5, RAID 5350-8i, 8x2.5" Backplane, XCC2 Platinum, 800W PSU
Request a Quotation
SKU
7DCLA00TEA
R 46,510.00
Available on Backorder
Base Configuration Details of 7DCLA00TEA
| Form Factor | |
|---|---|
| Form Factor | Rackmount |
| CPU Details | |
| CPU | Intel Xeon E-2468 - 8 Cores / 16 Threads, 2.6GHz Base, 65W TDP |
| CPU - Max Qty | 1 |
| Installed CPU Cores | 8 |
| Memory Details | |
| Memory Installed | 32GB TruDDR5 4800MHz ECC UDIMM (2Rx8) |
| Memory Slots - Max Qty | 4 |
| Hard Drive Details | |
| Hard Drives Installed | None |
| Hard Drive Bays - Max Qty | 8 |
| Backplane | 8x 2.5" Hot-Swap SAS/SATA Backplane Kit (RAID/HBA v2 support) |
| Power Supply Details | |
| Power Supply | 800W Titanium Hot-Swap CRPS PSU (230V/115V, v1.4) |
| Power Supplies - Max Qty | 2 |
| Server Other Specifications | |
| Optical Drive Pre-Installed | Not Supplied |
| Raid Controller | ThinkSystem RAID 5350-8i PCIe Gen4, 12Gb SAS/SATA Internal Adapter |
| Network | 1x Integrated Intel I219-LM Gigabit Ethernet |
| Management | Lenovo XClarity Controller 2 (XCC2) - Platinum License (FOD) |
| Warranty and Extras | |
| Warranty | 3 Year Basic / Next Business Day |
| Included with this Server | Rack Mount Kit: Toolless Friction Rail Kit v2 |


