Lenovo ThinkSystem SR650 Rack Server - Xeon Silver 4215R | 32 GB RAM | 8 × SFF Bays | RAID Controller Installed
Request a Quotation
SKU
7X06A0NWEA
R 63,888.00
Available on Backorder
Base Configuration Details of 7X06A0NWEA
| Form Factor | |
|---|---|
| Form Factor | Rackmount |
| CPU Details | |
| CPU | 1x ThinkSystem SR590/SR650 Intel Xeon Silver 4215R 8C 130W 3.2GHz Processor Option Kit w/o FAN(Standard) |
| CPU - Max Qty | 2 |
| Installed CPU Cores | 8 |
| Memory Details | |
| Memory Installed | ThinkSystem 32GB TruDDR4 2933MHz (2Rx4 1.2V) RDIMM |
| Memory Slots - Max Qty | 24 |
| Hard Drive Details | |
| Hard Drives Installed | None |
| Hard Drive Bays - Max Qty | 8 |
| Backplane | 1x ThinkSystem SR550/SR650 2.5" SATA/SAS 8-Bay Backplane Kit(Standard) |
| Power Supply Details | |
| Power Supply | 1x ThinkSystem 750W 230V/115V Platinum Hot-Swap Power Supply(Standard) |
| Power Supplies - Max Qty | 2 |
| Server Other Specifications | |
| Optical Drive Pre-Installed | Not Supplied |
| Raid Controller | 1x ThinkSystem RAID 9350-8i 2GB Flash PCIe 12Gb Adapter(Standard) |
| Network | Onboard LOM slot for up to 4x 1/10 Gb Ethernet ports |
| Management | 1x ThinkSystem XClarity Controller Standard to Enterprise Upgrade(Standard) |
| Warranty and Extras | |
| Warranty | 3-year limited onsite service with 9x5/NBD |
| Included with this Server | 1x ThinkSystem Toolless Slide Rail(Standard) |


